تبلیغات
دیده بان بیدار
دیده بان بیدار
كجاست آنكه ریسمان دروغ و افتراء را قطع خواهد كرد؟
نگاه اول چه كارها كه نمی‌كند
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 7 مرداد 1389 توسط دیده بان | نظرات ()
طبقه بندی: اجتماعی، 

كه عشق آسان نمود اول...

خیلی وقت‌ها پیش آمده كه بی‌دلیل از فردی كه چندان رابطه نزدیكی هم با او نداریم، خوشمان می‌آید یا گاهی در نگاه اول از یك نفر خیلی بدمان می‌آید در حالی كه ظلمی در حق ما نكرده یا اصلا رابطه نزدیكی با او نداشته‌ایم، اما واقعا چرا چنین چیزی رخ می‌دهد در حالی كه فردی را از نزدیك نمی‌شناسیم؟ پاسخ اینجاست كه وقتی با فرد جدیدی روبه‌رو می‌شویم، همان نگاه اول كافی است تا ذهنیتی درباره او در ما ایجاد شود. گاهی همین مساله، بعضا می‌تواند سرنوشت ما را تحت‌الشعاع قرار دهد.

فقط یك نگاه سریع (شاید 3 ثانیه)‌ برای یك نفر كافی است تا وقتی شما را برای اولین بار ملاقات می‌كند به ارزیابی شما بپردازد. در این مدت زمان كوتاه، دیگران یك نظر كلی در مورد شما در ذهن خود ایجاد می‌كنند كه این دیدگاه ناشی از ظاهر شما، طرز رفتارتان، حالات و نوع لباس پوشیدنتان است. با هر برخورد جدیدی، شما ارزیابی می‌شوید و نظرات مختلفی از طرف دیگران در مورد شما شكل می‌گیرد. این ذهنیت‌های اولیه خیلی مهم‌اند و گاهی قابل تغییر نیستند و روابط آتی افراد با شما بشدت تحت تاثیر ذهنیت اولیه آنها از شما قرار می‌گیرد.

حال چه در محیط كار و چه در زندگی اجتماعی، بسیار مهم است كه بدانید چه كار كنید تا یك ذهنیت اولیه خوب راجع به خود در ذهن دیگران ایجاد كنید. در اینجا به نكاتی اشاره می‌شود كه می‌تواند در این راه به شما كمك كند:

سروقت و منظم باشید

برای كسی كه اولین بار او را ملاقات می‌كنید، دلایل منطقی شما برای دیر آمدن، اصلا جالب نیست و او علاقه‌ای به شنیدن آنها ندارد. طوری برنامه‌ریزی كنید كه چند دقیقه‌ای زودتر برسید و همواره زمانی را برای ماندن در ترافیك یا گم كردن نشانی در نظر بگیرید. زود رسیدن خیلی بهتر از تاخیر داشتن است و این اولین گام در ایجاد ذهنیت اولیه مثبت در طرف مقابل است.

خودتان باشید، آزاد و رها

اگر احساس ناراحتی و بی‌صبری می‌كنید، می‌توانید دیگری را هم تحت تاثیر قرار داده و در او حس منفی ایجاد كنید به طوری كه ذهنیتی منفی از خود بر جای بگذارید. اگر آرام و بااعتماد به نفس باشید، در دیگری حس خوب ایجاد می‌كنید و به او هم آرامش‌ می‌دهید و او همواره تصویری مثبت و آرام از شما در ذهن خواهد داشت.

با ظاهری مناسب حضور یابید

ظاهر فیزیكی فرد بسیار مهم است. معمولا ظاهر شما اولین چیزی است كه روی فرد مقابل تاثیر می‌گذارد، چراكه او برای بار اول شما را دیده و هیچ شناختی از شما ندارد. اولین نظر راجع به شما در ذهن طرف مقابل از روی ظاهرتان شكل می‌گیرد و حتی موجب ادامه ارتباط شما با هم می‌شود.

اما این به این معنا نیست كه باید ظاهر بسیار خاصی داشته باشید تا ذهنیتی مثبت در دیگران ایجاد شود. بلكه نكته اصلی ظاهر مناسب داشتن است. گفته می‌شود كه یك عكس، می‌تواند اثری به اندازه هزاران كلمه روی انسان داشته باشد. در مورد ظاهر شما هم همین طور است، تصویرتان در اولین نگاه، حرف‌های زیادی را در مورد شما به طرف مقابل می‌زند. حال كمی با خود فكر كنید كه آیا ظاهرتان، شما را همان طور كه هستید به دیگران معرفی می‌كند؟

با طرز لباس پوشیدنتان آغاز كنید. چه نوع لباسی مناسب موقعیتی است كه در آن قرار خواهید گرفت؟ آیا قرار است به یك مصاحبه كاری بروید و باید خیلی رسمی لباس بپوشید؟ از خود بپرسید فردی كه قرار است ملاقات كنم، احتمالا چگونه لباس خواهد پوشید؟

برای ملاقات‌های كاری و اجتماعی، لباس پوشیدن حتی در كشورها و فرهنگ‌های مختلف هم متفاوت است. پس اگر در كشور دیگری حضور دارید یا در شرایط ناآشنایی هستید، باید توجه ویژه‌ای به طرز لباس پوشیدن خود داشته باشید و كاملا از آداب و رسوم آن محل اطلاع حاصل كنید.اما در مجموع برای موقعیت‌های اجتماعی و كاری باید ظاهری تمیز و مرتب داشته باشید. موهای شانه كرده، لباس اتوكشیده و كفش‌های تمیز می‌تواند بسیار موثر باشد.

لباس‌های مناسب می‌تواند در ایجاد ذهنیت مثبت اولیه بسیار اثرگذار باشد و باعث شود كه اعتماد به نفستان بیشتر شده و آرامش بیشتری داشته باشید.

در مورد خودتان حرف بزنید

شما می‌توانید یك ذهنیت مثبت از خودتان در نظر دیگران ایجاد كنید بدون این كه فردیت خود را از دست بدهید. درست است كه برای ایجاد نقطه‌نظر مثبت، لازم است كه خود را تا حدودی با شرایط تطبیق دهید، اما همه این موارد به متناسب بودن با شرایط برمی‌گردد. در یك موقعیت كاری، لباس رسمی بپوشید و در یك مهمانی شام، لباس مناسب‌ بر تن كنید و سپس خصوصیات فردی خود را كه مناسب آن موقعیت است، بیان كنید.

لبخند بزنید

از قدیم گفته‌اند: بخند تا دنیا به رویت بخندد. پس هیچ چیز مثل لبخند نمی‌تواند یك دیدگاه خوب در مورد شما در ذهن دیگران به جای بگذارد. یك لبخند گرم و شاد می‌تواند در شما و دیگران احساس خوبی ایجاد كند. پس در اولین نگاه، لبخند پیروز است، اما در این كار زیاده‌روی نكنید چون می‌تواند باعث دید منفی شود.

مصمم باشید

زبان بدن (Body Language)‌ در نگاه اول به اندازه ظاهر فرد می‌تواند موثر باشد و حرف‌های زیادی به طرف مقابل بزند.

حركات و حالات بدن در ایجاد اعتماد به نفس بسیار مهم است. بایستید، لبخند بزنید، تماس چشمی خود را با طرف مقابل حفظ كنید و هنگام ورود با دست دادن با طرف مقابل ارتباط برقرار كنید. همه اینها به شما كمك می‌كند تا اعتماد به نفس‌تان افزایش یافته و در شما و دیگری احساس خوبی ایجاد كند.

تقریبا همه در اولین ملاقات، كمی عصبی می‌شوند كه می‌‌تواند موجب رفتارهای عصبی، عرق در كف‌دست‌ها، لرزش صدا یا چیزهایی از این دست شود. با آگاهی از عادات عصبی خود می‌توانید آنها را كنترل كنید. كنترل خنده‌ها و رفتارهای عصبی می‌‌تواند در شما اعتماد به نفس را ایجاد كند. برای كنترل این عادات عصبی می‌توان از تكنیك‌های ایجاد آرامش استفاده كرد.

گفتگوی كوتاه ابتدایی را جدی بگیرید

گفتگوهای كلامی بسیار مهم‌اند. برای این كار سعی كنید سوالاتی را كه احتمالا در مواجهه با فرد جدید ممكن است برایتان ایجاد شود، پیشاپیش در ذهن داشته باشید. حتی می‌توانید قبل از رویارویی با آن فرد، اطلاعاتی در موردش به دست آورید. مثلا راجع به علایق او چیزهایی بفهمید یا كمی در مورد طرز فكرش اطلاعات كسب كنید. ببینید آیا وجه اشتراكی با آن فرد دارید؟ دانستن این موضوع می‌تواند راه فوق‌العاده‌ای برای باز كردن سر صحبت و ادامه آن باشد.

مترجم: الهه عیوض‌زاده

منبع : mindtools.co

 درباره وبلاگ

من از یک راه طی شده با شما حرف میزنم . من هم به شبهای شعر و گالری های نقاشی رفته ام.موسیقی کلاسیک گوش داده ام. ساعتها از وقتم را به مباحثات بیهوده درباره چیزهایی كه نمی‌دانستم گذرانده‌ام. من هم سال‌ها با جلوه فروشی و تظاهر به دانایی بسیار زیسته‌ام. ریش پروفسوری و سبیل نیچه‌ای گذاشته‌ام و كتاب «انسان تك ساختی» هربرت ماركوز را -بی‌آنكه آن زمان خوانده باشم‌اش- طوری دست گرفته‌ام كه دیگران جلد آن را ببینند و پیش خودشان بگویند:«عجب فلانی چه كتاب هایی می‌خواند، معلوم است كه خیلی می‌فهمد.»... اما بعد خوشبختانه زندگی مرا به راهی كشانده است كه ناچارشده‌ام رودربایستی را نخست با خودم و سپس با دیگران كنار بگذارم و عمیقاً بپذیرم كه«تظاهر به دانایی» هرگز جایگزین «دانایی» نمی‌شود، و حتی از این بالاتر دانایی نیز با «تحصیل فلسفه» حاصل نمی‌آید. باید در جست و جوی حقیقت بود و این متاعی است كه هركس براستی طالبش باشد، آن را خواهد یافت، و در نزد خویش نیز خواهد یافت. و حالا از یك راه طی شده با شما حرف می‌زنم. حقیر هرچه آموخته‌ام از خارج دانشگاه است.
(به نقل از سید مرتضی آوینی)
پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
ATOM
جستجو
آخرین مطالب
به مناسبت هفته دفاع مقدس
شیعه تنوری
این كجا و آن كجا
بهار انسان را به یاد قیامت می‌اندازد
مردی كه در برابر هیچ كس زانو نزد
ادب اصیل ایرانی
نجوایی عاشورایی از آقا مرتضی
فداییان عاشورایی
هنرنمایی با برگهای پاییزی
یادی از مبارزی هزار چهره و نستوه
آرشیو
مهر 1393
شهریور 1392
اردیبهشت 1392
اسفند 1391
دی 1391
آذر 1391
آبان 1391
موضوعات
عمومی
حوزه رسانه
نبرد سایبری
گزارش تصویری
با شهدا
دانشجویی
روابط عمومی
دانش ارتباطات
سیاسی
فرهنگی
اجتماعی
نویسندگان
دیده بان
پیوند ها
دفتر مقام معظم رهبری
موسسه راهبردی دیده بان
مركز تحقیقات استراتژیك
پایگاه اطلاع رسانی دیده بان
مركز مطالعات راهبردی
مركز مطالعات جامعه و امنیت
مركز بررسی های دكترینال
سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
مهندسی فرهنگی
فرهنگ شناسی
بنیاد اندیشه اسلامی
پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
پژوهشكده مطالعات فرهنگی و اجتماعی
پژوهشكده مطالعات راهبردی
پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات
دفتر مطالعات و توسعه رسانه ها
مجله مسائل اجتماعی ایران
ماهنامه مدیریت ارتباطات
دانشگاه و فرهنگ
باشگاه پژوهشگران دانشجو
شورای عالی انقلاب فرهنگی
مركز تحقیقات همشهری
مدرسه همشهری
مؤسسه فرهنگی تبیان
دانشگاه جامع علمی كاربردی
رسانه نیوز
باشگاه اندیشه
سایت عملیات روانی
روان پژوه
كانون تحقیقات كاربردی خیبر
بهجو
جامعه شناسی ایران
جامعه شناسی
روانشناسی جامعه
گرداب
میراث فرهنگی
لینك زن
گروه سایبری ترویج عفاف و حجاب
نشریه الكترونیك دختران
انسان شناسی و فرهنگ
فردانیوز
تابناك
سایت عكاسی
ساجد
سازمان مطالعه و تدوین كتب علوم انسانی
وبنا
پیوندهای روزانه
شهید مطهری
شهید آوینی
شهید چمران
شهید بهشتی
دكتر عماد افروغ
استاد حسین انصاریان
آموزش حرفه ای فتوشاپ
دانلود جدیدترین فیلم ها،موزیک ویدئوها و نرم افزارها
نهج البلاغه
شهاب مرادی
دكتر شریعتی
بانك لینك های فارسی
صفحات جانبی
هل من محیص؟
هیس دخترها فریاد نمی زنند
توماس آکویناس
در سوگ شهر استخر و مردم دلاور آن
جیکاک ، توطئه از نوع انگلیسی
مروری بر زندگی الیور كرامول
یلدا
راز عدد 20
مردی برای تمام فصول
طاق گرا
مقالات محمد مطهری
تصاویر: منادیان وحدت، شرف و آزادگی
بیلبوردهای مهیج با طراحی خلاقانه (تصویری)
متن کامل خطبه های نماز جمعه 29 خرداد 1388 رهبرانقلاب (خطبه اول)
(خطبه دوم)قسمت الف
(خطبه دوم)قسمت ب
ریحان
نوشته ای از «شهید سید مرتضی آوینی» درباره «ابراهیم حاتمی كیا»
نامه‌ای به دوست زمان جنگ
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


دریافت كد ساعت