تبلیغات
دیده بان بیدار
دیده بان بیدار
كجاست آنكه ریسمان دروغ و افتراء را قطع خواهد كرد؟
این لذت همگانی
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 18 اسفند 1388 توسط دیده بان | نظرات ()
طبقه بندی: فرهنگی،  اجتماعی، 

تصویر آدمهای كلافه مدام در ذهنم روشن و خاموش می شود . تصویر آدمهای مستاصل ، خسته ، وامانده. تصویر آدمهایی كه در راهرو نشسته اند و منتظرند تا صدایشان كنند . تصویر پوشه به دستهایی كه در راهروها ، در راه پله ها سرسام گرفته این طرف و آن طرف می روند . كز كرده پشت در اتاقی كه مسئول محترمش در را قفل كرده و معلوم نیست به كجا رفته . گردن كج كرده كنار میز خانمی كه با تلفن مشغول حرفهای صد تا یه غاز با «نازی» در آن سوی خط است و منتظر است كوچكترین سئوالی بكنی یا كوچكترین تذكری بدهی تا شكمت را جر بدهد : مگر من چند تا دست دارم ؟ مگر من چقدر حقوق می گیرم ؟ از صبح تا حالا جواب صدتا مثل تو را داده ام ، به من چه مربوط كه عجله داری ؟ به من چه ربطی دارد كه یك هفته است می روی و می آیی ؟ من چه می دانم آقای x امروز كجاست؟ از كجا بدان خانم y پرونده ها را كجا گذاشته اند؟ برو هر كاری دلت می خواهد بكن ، برو به هر كه می خواهی بگو... همه پرخاشگر ، همه عصبانی . هیچ كس حاضر نیست جوابت را بدهد . هیچ كس حاضر نیست راهنمایی ات بكند.

در شهرداری ، در اداره ثبت احوال ، تامین اجتماعی ، در اداره كار و امور اجتماعی و حتی در دانشگاه ، همه جا و همه جا ، هر جایی كه كارت بیفتد ، هر جایی كه مراجعه كننده ای دارد . آنها نمی خواهند ذره ای به تو كه این همه خسته ای ، به تو كه در كمال درماندگی نیاز به یك راهنمایی كوچك داری ، كمكی بكنند . همه با نخوت جوری نگاهت می كنند كه انگار داری بزرگترین گناه دنیا را مرتكب می شوی . جوری با تو حرف می زنند كه انگار هیچ وظیفه ای در قبال تو ندارند و و تنها دارند لطف می كنند . كارمندان بداخلاق ، روسایی كه فقط از كارمندان خود حمایت می كنند و معتقدند مراجعان هیچ حقی ندارند و ارباب رجوع همیشه اشتباه می كنند و پشت میز نشین هایی كه منت می گذارند كه وقتشان را لحظه ای به كار اختصاص می دهند.

تصویرها تكرار می شوند ، پرپر می زنند ، محو می شوند و دوباره از ناكجا می آیند . تصویر دوران دانشجویی كه مسئول بایگانی دانشكده برای پیدا كردن یك برگه از كارنامه مجبورمان می كرد صدتا پرونده را جابجا كنیم ( كه بقول یكی از بچه ها حس می كرد فرعون است و ما بردهایش هستیم و باید اهرام ثلاثه را زودتر برایش بسازیم !) تصویر ثبت نام بچه هایمان كه مدیر محترم مدرسه تا كلی قربان صدقه اش نمی رفتیم و تا كلی از تیپش و وضعیت عالی مدرسه اش تعریف نمی كردیم اسم بچه را نمی نوشت ، حتی تصویر مراكز خریدی كه به جای تحویل گرفتن مشتری و جلب رضایت او ، با تفرعن تمام كاری می كنند كه پشیمان شوی . از همه چیز پشیمان شوی . تصویر باجه بانك ، تصویر اداره پست ، تصویر همه جا و همه جا.

آنها ، آن پشت میز نشین ها كه خود ما هستیم لذت می بریم . از تحقیر كردن كسانی كه در مقابل ما قرار گرفته اند لذت می بریم . از این نمایش كه ما خدایگان هستیم و آنها بندگان ، كیف می كنیم.حتی اگر در اتاقك انتظامات مقابل ورودی ها نشسته باشیم از این كه ابراز قدرت كنیم حض می بریم . اگر كارمند ساده یك اداره پرت هم باشیم ، دلمان می خواهد طوری ابراز قدرت كنیم كه همه زیر نگاه خشماگین و از خود راضی مان جان بدهند . این ما هستیم و این تصاویر ، تصاویر خود ماست كه گاهی این سو ایستاده ایم و گاهی آن سو . در میان ما آن چند نفر ، آن موجودات مهربان و دوست داشتنی كه به داد دیگران می رسند چه كم شمار و چه عزیزند .

كی این طور شدیم ؟ چطور شد كه این طوری شدیم ؟ این سئوالها و آن تصویرها و من كه دوباره همین فردا ، همین امروز باید در برابر كسان دیگری از پا در بیایم یا كسان دیگری را از پا دربیاورم!

 

سیامك رحمانی
درباره وبلاگ

من از یک راه طی شده با شما حرف میزنم . من هم به شبهای شعر و گالری های نقاشی رفته ام.موسیقی کلاسیک گوش داده ام. ساعتها از وقتم را به مباحثات بیهوده درباره چیزهایی كه نمی‌دانستم گذرانده‌ام. من هم سال‌ها با جلوه فروشی و تظاهر به دانایی بسیار زیسته‌ام. ریش پروفسوری و سبیل نیچه‌ای گذاشته‌ام و كتاب «انسان تك ساختی» هربرت ماركوز را -بی‌آنكه آن زمان خوانده باشم‌اش- طوری دست گرفته‌ام كه دیگران جلد آن را ببینند و پیش خودشان بگویند:«عجب فلانی چه كتاب هایی می‌خواند، معلوم است كه خیلی می‌فهمد.»... اما بعد خوشبختانه زندگی مرا به راهی كشانده است كه ناچارشده‌ام رودربایستی را نخست با خودم و سپس با دیگران كنار بگذارم و عمیقاً بپذیرم كه«تظاهر به دانایی» هرگز جایگزین «دانایی» نمی‌شود، و حتی از این بالاتر دانایی نیز با «تحصیل فلسفه» حاصل نمی‌آید. باید در جست و جوی حقیقت بود و این متاعی است كه هركس براستی طالبش باشد، آن را خواهد یافت، و در نزد خویش نیز خواهد یافت. و حالا از یك راه طی شده با شما حرف می‌زنم. حقیر هرچه آموخته‌ام از خارج دانشگاه است.
(به نقل از سید مرتضی آوینی)
پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
ATOM
جستجو
آخرین مطالب
به مناسبت هفته دفاع مقدس
شیعه تنوری
این كجا و آن كجا
بهار انسان را به یاد قیامت می‌اندازد
مردی كه در برابر هیچ كس زانو نزد
ادب اصیل ایرانی
نجوایی عاشورایی از آقا مرتضی
فداییان عاشورایی
هنرنمایی با برگهای پاییزی
یادی از مبارزی هزار چهره و نستوه
آرشیو
مهر 1393
شهریور 1392
اردیبهشت 1392
اسفند 1391
دی 1391
آذر 1391
آبان 1391
موضوعات
عمومی
حوزه رسانه
نبرد سایبری
گزارش تصویری
با شهدا
دانشجویی
روابط عمومی
دانش ارتباطات
سیاسی
فرهنگی
اجتماعی
نویسندگان
دیده بان
پیوند ها
دفتر مقام معظم رهبری
موسسه راهبردی دیده بان
مركز تحقیقات استراتژیك
پایگاه اطلاع رسانی دیده بان
مركز مطالعات راهبردی
مركز مطالعات جامعه و امنیت
مركز بررسی های دكترینال
سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
مهندسی فرهنگی
فرهنگ شناسی
بنیاد اندیشه اسلامی
پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
پژوهشكده مطالعات فرهنگی و اجتماعی
پژوهشكده مطالعات راهبردی
پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات
دفتر مطالعات و توسعه رسانه ها
مجله مسائل اجتماعی ایران
ماهنامه مدیریت ارتباطات
دانشگاه و فرهنگ
باشگاه پژوهشگران دانشجو
شورای عالی انقلاب فرهنگی
مركز تحقیقات همشهری
مدرسه همشهری
مؤسسه فرهنگی تبیان
دانشگاه جامع علمی كاربردی
رسانه نیوز
باشگاه اندیشه
سایت عملیات روانی
روان پژوه
كانون تحقیقات كاربردی خیبر
بهجو
جامعه شناسی ایران
جامعه شناسی
روانشناسی جامعه
گرداب
میراث فرهنگی
لینك زن
گروه سایبری ترویج عفاف و حجاب
نشریه الكترونیك دختران
انسان شناسی و فرهنگ
فردانیوز
تابناك
سایت عكاسی
ساجد
سازمان مطالعه و تدوین كتب علوم انسانی
وبنا
پیوندهای روزانه
شهید مطهری
شهید آوینی
شهید چمران
شهید بهشتی
دكتر عماد افروغ
استاد حسین انصاریان
آموزش حرفه ای فتوشاپ
دانلود جدیدترین فیلم ها،موزیک ویدئوها و نرم افزارها
نهج البلاغه
شهاب مرادی
دكتر شریعتی
بانك لینك های فارسی
صفحات جانبی
هل من محیص؟
هیس دخترها فریاد نمی زنند
توماس آکویناس
در سوگ شهر استخر و مردم دلاور آن
جیکاک ، توطئه از نوع انگلیسی
مروری بر زندگی الیور كرامول
یلدا
راز عدد 20
مردی برای تمام فصول
طاق گرا
مقالات محمد مطهری
تصاویر: منادیان وحدت، شرف و آزادگی
بیلبوردهای مهیج با طراحی خلاقانه (تصویری)
متن کامل خطبه های نماز جمعه 29 خرداد 1388 رهبرانقلاب (خطبه اول)
(خطبه دوم)قسمت الف
(خطبه دوم)قسمت ب
ریحان
نوشته ای از «شهید سید مرتضی آوینی» درباره «ابراهیم حاتمی كیا»
نامه‌ای به دوست زمان جنگ
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


دریافت كد ساعت