تبلیغات
دیده بان بیدار
دیده بان بیدار
كجاست آنكه ریسمان دروغ و افتراء را قطع خواهد كرد؟
شاد‌بودن؛ زمینه اصلی برای پیشبرد كارها
نوشته شده در تاریخ شنبه 10 بهمن 1388 توسط دیده بان | نظرات ()
طبقه بندی: اجتماعی، 
دنبالک ها: همشهری آنلاین- معصومه كیهانی:،  

بسیاری از روانشناسان بر این نكته تاكید دارند كه شاد‌بودن در زمان حال، منجر به تغییرات مثبت و بسیار مهمی در آینده خواهد شد.

بسیاری از ما وقتی همه چیز مرتب و روبه‌ راه است، خوشحالیم اما اگر مشكلات غیرمنتظره‌ای پیش بیاید و یا در مسیر هدف‌هایمان، با ناكامی‌های جدی روبرو شویم، خود را انسانی بد‌شانس و بدبخت تلقی‌ كرده و دچار استرس و اضطراب شدید می‌شویم.

فارغ از هرنوع نگاه همه ‌جانبه به زمین و زمان بد می‌گوییم كه چرا كارها بر وفق مراد پیش نمی‌رود. اصلا چطور چرخ روزگار جرئت كرده برخلاف میل ما بچرخد...نگاه‌ها تلخ می‌شود و دنیا تیره و تار. گویا كه تاكنون هیچ برگ برنده‌ای در زندگی نداشته‌ایم.

اما غافل از اینكه این گونه واكنش‌ها نه تنها از ایجاد هرنوع انعطاف در مسیر ما برای دستیابی به هدف، جلوگیری می‌كند بلكه درواقع، خود به تثبیت وضع موجود پاسخ مثبت داده‌ایم و به بدترین نوع ممكن ناكامی‌ها را پذیرفته‌ایم.

نكته اصلی به همان قانون جاذبه برمی‌گردد. ممكن نیست واكنش منفی ما نسبت به مشكلات، انگیزشی مثبت پیرامون ما ایجاد كند كه به حل آن مسایل بینجامد. بلكه برعكس، این نوع عكس‌العمل زمینه‌ساز بروز مشكلات و ناكامی‌های بیشتر خواهد شد.

چرا كه این قانون در ذره ذره وجود هستی جاری و ساری است و هیچ حركتی فارغ از آن نیست و مبارزه با آن تنها به نابودی انسان می‌انجامد.

از سوی دیگر، دشواری‌های زندگی در واقع بزرگترین فرصت‌ها برای رشد و شكوفایی توانمندی‌های انسان در رویا‌ رویی با آنها به شمار می‌روند كه این وجه آنها معمولا به چشم نمی‌اید و از نظرها پنهان می‌ماند.

همان ایستادگی‌ها برای دیدن همه باریك راه‌هایی كه به راه اصلی می‌رسند و تصمیم‌هایی كه اتخاذ می‌شوند كه معمولا به آسانی صورت نمی‌گیرد؛ همراه با افزایش اعتماد به نفس و خرسندی‌های بسیار است.

همین روحیه قوی و مثبت است كه باعث می‌شود به رغم ناكامی اولیه، شما راه دیگری را و چه بسا راه بهتری را برای رسیدن به هدف برگزینید.چرا كه شما با برخورد مثبت خود هوشمندانه، همه نیروهای مثبت هستی را برای كمك به خود فرا‌خوانده‌اید. و این چنین سوار بر قدرت انسانی خود-آن چنان كه از شما انتظار می‌رود- با شعفی وصف‌ ناشدنی به پیش می‌رانید.

به عبارت دیگر، به همان اندازه كه شما با سختی‌ها و دشواری‌ها، با نگاهی مثبت و شاد برخورد می‌كنید؛ شما رئیس احساسات و عواطف‌تان و در واقع، رئیس زندگی‌تان بوده درهمین زمینه سوار بر قانون جاذبه پیش می‌برید.

به گونه ای كه وقتی گرفتاری‌ها و مشكلات رو می‌آورند، بزرگترین فرصت‌ها برای تمرین دستیابی به شادی و خرسندی پایدار و عمیق فراهم می‌شود كه همه وجود شما را دربرخواهد گرفت.

به این ترتیب شما همان گونه رفتار می كنید كه درهنگام موفقیت‌ها با مسایل برخورد می‌كنید، اما شكوه و عظمت قدرت مهمی كه دراین زمان‌های دشوار زندگی در شما بارز شده بیشتر از آن زمان به چشم می‌آید. چرا كه شما موفق شده‌اید این نیروی واقعی را در خودتان كشف كنید و شادی و آرامش را در آغوش گرم خود بفشارید.

به این گونه چون به عنوان ذره‌ای از این هستی بیكران حامل انرژی مثبت در جا‌ به جایی‌ها بوده‌اید، زندگی و دنیای شما نیز سرشار از تحولات و تغییرات مثبت خواهد بود.

بنابراین به یك نكته اساسی می‌رسیم كه مسبب و علت هر چیزی در درون خود ماست. و آنچه ما در گذران زندگی تجربه كرده‌ایم در این سبب‌سازی‌ها نقش تعیین كننده‌ای دارد. شما با شاد بودن می‌توانید این قدرت را در خودتان كشف كنید وهرآنچه را می‌خواهید تغییر دهید.

به عبارتی شما اول باید شادی را به زندگی‌تان وارد كنید تا امكان ایجاد تغییرات فراهم آید. و هیچی نمی‌تواند تغییركند مگراینكه شما این شادی را به دست آورده باشید؛ زیرا این دقیقا به قانون جاذبه برمی‌گردد. محبت، محبت را جذب می‌كند؛ انرژی شادی ومثبت اندیشی، شادمانی و مثبت گرایی را جذب می‌كند

روانشناسان براین باورند هرچیزی كه درمسیر دست‌یابی به شادی به ما كمك می‌كند باید مورد توجه قرارگیرد. چرا كه ما باید به دنبال پیگیری روندی باشیم كه سطح و عمق این شادی را هرروز افزایش دهیم.زیرا هرچه شادتر باشید، شادی بیشتری جذب می‌كنید كه درنهایت شما را برای ایجاد تغییرات مثبت همراهی خواهد كرد و احساسات بیشتر و قوی‌تری از خرسندی و اعتماد به نفس را به سوی شما روانه می‌سازد.

اما اگر شما به این نكته توجه كنید كسی كه شاد است نمی‌تواند و به واقع در شرایط و فضایی نیست كه به خود اجازه دهد به طور مكرر از چیزی شكایت یا عیب‌جویی كند. در چنین حال و هوایی، شما نه از چیزی می‌ترسید و نه درمورد چیزی به صورت منفی صحبت می‌كنید. حتی در این شرایط شما نمی‌توانید به دیگران آسیب برسانید. به این ترتیب وقتی شما شاد هستید در یك جمله می‌توان گفت منفی‌گرایی راهی برای نفوذ در شما نمی‌یابد.

چرا كه زمانی كه شاد هستید به این مفهوم است كه مهربان و دلسوز و با ملاحظه با دیگران برخورد می‌كنید؛ به آنها عشق می‌ورزید و قدر هرآنچه راكه دارید، می‌دانید. شما به دنیا عشق می‌‌ورزید و دنیا نیز عاشق شماست. پس این عشق را دست‌كم نگیرید و با تمام وجود به دنبال آن باشید و فراموش نكنید هر بازی، قاعده‌ای دارد و قاعده اساسی یك زندگی موفق و هوشمندانه، همین است.همشهری آنلاین- معصومه كیهانی:
درباره وبلاگ

من از یک راه طی شده با شما حرف میزنم . من هم به شبهای شعر و گالری های نقاشی رفته ام.موسیقی کلاسیک گوش داده ام. ساعتها از وقتم را به مباحثات بیهوده درباره چیزهایی كه نمی‌دانستم گذرانده‌ام. من هم سال‌ها با جلوه فروشی و تظاهر به دانایی بسیار زیسته‌ام. ریش پروفسوری و سبیل نیچه‌ای گذاشته‌ام و كتاب «انسان تك ساختی» هربرت ماركوز را -بی‌آنكه آن زمان خوانده باشم‌اش- طوری دست گرفته‌ام كه دیگران جلد آن را ببینند و پیش خودشان بگویند:«عجب فلانی چه كتاب هایی می‌خواند، معلوم است كه خیلی می‌فهمد.»... اما بعد خوشبختانه زندگی مرا به راهی كشانده است كه ناچارشده‌ام رودربایستی را نخست با خودم و سپس با دیگران كنار بگذارم و عمیقاً بپذیرم كه«تظاهر به دانایی» هرگز جایگزین «دانایی» نمی‌شود، و حتی از این بالاتر دانایی نیز با «تحصیل فلسفه» حاصل نمی‌آید. باید در جست و جوی حقیقت بود و این متاعی است كه هركس براستی طالبش باشد، آن را خواهد یافت، و در نزد خویش نیز خواهد یافت. و حالا از یك راه طی شده با شما حرف می‌زنم. حقیر هرچه آموخته‌ام از خارج دانشگاه است.
(به نقل از سید مرتضی آوینی)
پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
ATOM
جستجو
آخرین مطالب
به مناسبت هفته دفاع مقدس
شیعه تنوری
این كجا و آن كجا
بهار انسان را به یاد قیامت می‌اندازد
مردی كه در برابر هیچ كس زانو نزد
ادب اصیل ایرانی
نجوایی عاشورایی از آقا مرتضی
فداییان عاشورایی
هنرنمایی با برگهای پاییزی
یادی از مبارزی هزار چهره و نستوه
آرشیو
مهر 1393
شهریور 1392
اردیبهشت 1392
اسفند 1391
دی 1391
آذر 1391
آبان 1391
موضوعات
عمومی
حوزه رسانه
نبرد سایبری
گزارش تصویری
با شهدا
دانشجویی
روابط عمومی
دانش ارتباطات
سیاسی
فرهنگی
اجتماعی
نویسندگان
دیده بان
پیوند ها
دفتر مقام معظم رهبری
موسسه راهبردی دیده بان
مركز تحقیقات استراتژیك
پایگاه اطلاع رسانی دیده بان
مركز مطالعات راهبردی
مركز مطالعات جامعه و امنیت
مركز بررسی های دكترینال
سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
مهندسی فرهنگی
فرهنگ شناسی
بنیاد اندیشه اسلامی
پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
پژوهشكده مطالعات فرهنگی و اجتماعی
پژوهشكده مطالعات راهبردی
پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات
دفتر مطالعات و توسعه رسانه ها
مجله مسائل اجتماعی ایران
ماهنامه مدیریت ارتباطات
دانشگاه و فرهنگ
باشگاه پژوهشگران دانشجو
شورای عالی انقلاب فرهنگی
مركز تحقیقات همشهری
مدرسه همشهری
مؤسسه فرهنگی تبیان
دانشگاه جامع علمی كاربردی
رسانه نیوز
باشگاه اندیشه
سایت عملیات روانی
روان پژوه
كانون تحقیقات كاربردی خیبر
بهجو
جامعه شناسی ایران
جامعه شناسی
روانشناسی جامعه
گرداب
میراث فرهنگی
لینك زن
گروه سایبری ترویج عفاف و حجاب
نشریه الكترونیك دختران
انسان شناسی و فرهنگ
فردانیوز
تابناك
سایت عكاسی
ساجد
سازمان مطالعه و تدوین كتب علوم انسانی
وبنا
پیوندهای روزانه
شهید مطهری
شهید آوینی
شهید چمران
شهید بهشتی
دكتر عماد افروغ
استاد حسین انصاریان
آموزش حرفه ای فتوشاپ
دانلود جدیدترین فیلم ها،موزیک ویدئوها و نرم افزارها
نهج البلاغه
شهاب مرادی
دكتر شریعتی
بانك لینك های فارسی
صفحات جانبی
هل من محیص؟
هیس دخترها فریاد نمی زنند
توماس آکویناس
در سوگ شهر استخر و مردم دلاور آن
جیکاک ، توطئه از نوع انگلیسی
مروری بر زندگی الیور كرامول
یلدا
راز عدد 20
مردی برای تمام فصول
طاق گرا
مقالات محمد مطهری
تصاویر: منادیان وحدت، شرف و آزادگی
بیلبوردهای مهیج با طراحی خلاقانه (تصویری)
متن کامل خطبه های نماز جمعه 29 خرداد 1388 رهبرانقلاب (خطبه اول)
(خطبه دوم)قسمت الف
(خطبه دوم)قسمت ب
ریحان
نوشته ای از «شهید سید مرتضی آوینی» درباره «ابراهیم حاتمی كیا»
نامه‌ای به دوست زمان جنگ
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


دریافت كد ساعت