تبلیغات
دیده بان بیدار
دیده بان بیدار
كجاست آنكه ریسمان دروغ و افتراء را قطع خواهد كرد؟
چه کسی در مصیبت عزیزانش با شمشیر بر مغز خود می کوبد؟
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 29 آذر 1388 توسط دیده بان | نظرات ()
طبقه بندی: فرهنگی،  اجتماعی، 

متأسفانه هر ساله در روزهای عزاداری سالار شهیدان امام حسین(ع) شاهد اعمال زشت، چرك و جاهلانه از سوی برخی شیعیان عاشق كه ندانسته به این عمل اقدام می كنند، هستیم. این عمل زشت از طرف مراجع شیعه همواره با مخالفت شدید همراه بوده ولی بازهم تكرار آن در هر سال، پی سالهای قبل انجام می شود. گذشته از غیرانسانی و حرام بودن این كار كه باعث ضرر رساندن به بدن می شود، عمل بد قمه زنی چهره شیعه را در بین برادران اهل سنت بسیار زشت و كریه نشان داده است طوری كه بسیاری از اهل سنت شیعیان را مسلمان نمی دانند و با فریاد بلند از شیعیان می خواهند كه به آغوش اسلام بازگردند!! هرچند عده بسیار قلیلی از شیعیان این این كار را انجام می دهند ولی بیگانگان اعم از اهل سنت و كشورهای خارجی و... این كار را به حساب همه مردم ایران و كلا مذهب شیعه می گذارند. آنچه در پی می آید بخشی از بیانات رهبرمعظم انقلاب درباره عزاداری اباعبدالله الحسین علیه السلام است که پیشتر در سخنرانی های مختلف عنوان شده و به مناسبت ایام اخیر بازنقل می شود:

...بنده خیلی متاسفم كه بگویم در این سه چهار سال اخیر برخی كارها در ارتباط با مراسم عزاداری ماه محرم دیده شده است كه دستهایی به غلط آن را در جامعه ما ترویج كرده اند. كارهایی را باب می كنند و رواج می دهند كه هر كس ناظر آن باشد برایش سوال به وجود می آید.

به عنوال مثال در قدیم الایام بین طبقه عوام الناس معمول بود كه در روزهای عزاداری به بدن خودشان قفل می زدند! البته پس از مدتی بزرگان و علما آن را منع كردند و این رسم غلط برافتاد. اما باز مجددا شروع به ترویج این رسم كرده اند و شنیدم كه بعضی افراد در گوشه و كنار این كشور به بدن خودشان قفل می زنند! این چه كار غلطی است كه بعضی افراد انجام می دهند!

قمه زدن نیز همین طور است . قمه زدن هم از كارهای خلاف است . می دانم عده ای خواهند گفت : « حق این بود كه فلانی اسم قمه را نمی آورد. » خواهند گفت : « شما به قمه زدن چه كار داشتید عده ای می زنند ؛ بگذارید بزنند! »نه ؛ نمی شود در مقابل این كار غلط سكوت كرد.

اگر به گونه ای كه طی چهار پنج سال اخیر قمه زدن را ترویج كردند و هنوز هم می كنند در زمان حیات مبارك امام رضوان الله علیه ترویج می كردند قطعا ایشان در مقابل این قضیه می ایستادند.
كار غلطی است كه عده ای قمه به دست بگیرند و به سر خودشان بزنند و خون بریزند. این كار را می كنند كه چه بشود؟! كجای این حركت عزاداری است؟!

 
البته دست بر سر زدن به نوعی نشانه عزاداری است . شما بارها دیده اید كسانی كه مصیبتی برایشان پیش می آید برسروسینه خود می كوبند. این نشانه عزاداری معمولی است . اما شما تا به حال كجا دیده اید كه فردی به خاطر رویكرد مصیبت عزیزترین عزیزانش با شمشیر برمغز خود بكوبد و از سر خود خون جاری كند ! كجای این كار عزاداری است !

 
قمه زدن سنتی جعلی است. از اموری است كه مربوط به دین نیست و بلاشك خدا هم از انجام آن راضی نیست . علمای سلف دستشان بسته بود و نمی توانستند بگویند « این كار غلط و خلاف است». امروز روز حاكمیت اسلام و روز جلوه اسلام است . نباید كاری كنیم كه آحاد جامعه اسلامی برتر یعنی جامعه محب اهل بیت علیهم السلام كه به نام مقدس ولی عصر ارواحنافداه به نام حسین بن علی علیه السلام و به نام امیرالمومنین علیه الصلاه والسلام مفتخرند در نظر مسلمانان و غیرمسلمانان عالم به عنوان یك گروه آدمهای خرافی بی منطق معرفی شوند.

من حقیقتا هر چه فكر كردم دیدم نمی توانم این مطلب ـ قمه زدن ـ را كه قطعا یك خلاف و یك بدعت است به اطلاع مردم عزیزمان نرسانم . این كار را نكنند. بنده راضی نیستم . اگر كسی تظاهر به این معنا كند كه بخواهد قمه بزند من قلبا از اوناراضی ام . این را من جدا عرض می كنم .

یك وقت بود در گوشه و كنار چند نفر دور هم جمع می شدند و دور از انظار عمومی مبادرت به قمه زنی می كردند و كارشان تظاهر ـ به این معنا كه امروز هست ـ نبود. كسی هم به خوب و بد عملشان كار نداشت ; چرا كه در دایره محدودی انجام می شد. اما یك وقت بناست كه چند هزار نفر ناگهان در خیابانی از خیابانهای تهران یا قم یا شهرهای آذربایجان و یا شهرهای خراسان ظاهر شوند و با قمه و شمشیر برسر خودشان ضربه وارد كنند. این كار قطعا خلاف است . امام حسین علیه السلام به این معنا راضی نیست . من نمی دانم كدام سلیقه هایی و از كجا این بدعتهای عجیب و خلاف را وارد جوامع اسلامی و جامعه انقلابی ما می كنند !

اخیرا یك بدعت عجیب و غریب و نامانوس دیگر هم در باب زیارت درست كرده اند!بدین ترتیب كه وقتی می خواهند قبور مطهر ائمه علیهم السلام را زیارت كنند از در صحن كه وارد می شوند روی زمین می خوابند و سینه خیز خود را به حرم می رسانند! شما می دانید كه قبر مطهر پیغمبر صلواه الله علیه و قبور مطهر امام حسین امام صادق موسی بن جعفر امام رضا و بقیه ائمه علیهم السلام را همه مردم ایضا علما و فقهای بزرگ در مدینه و عراق و ایران زیارت می كردند. آیا هرگز شنیده اید كه یك نفر از ائمه علیهم السلام و یا علما وقتی می خواستند زیارت كنند خود را از در صحن به طور سینه خیز به حرم برسانند !اگر این كار مستحسن و مستحب بود و مقبول و خوب می نمود بزرگان ما به انجامش مبادرت می كردند. اما نكردند.

حتی نقل شد كه مرحوم آیت الله العظمی آقای بروجردی رضوان الله تعالی علیه آن عالم بزرگ ومجتهد قوی و عمیق و روشنفكر عتبه بوسی را با این كه شاید مستحب باشد منع می كرد. احتمالا استحباب بوسیدن عتبه در روایت وارد شده است .

در كتب دعا كه هست . به ذهنم این است كه برای عتبه بوسی روایت هم وجود دارد. با این كه این كار مستحب است ایشان می گفتند « انجامش ندهید تا مبادا دشمنان خیال كنند سجده می كنیم ; و علیه شیعه تشنیعی درست نكنند. » اما امروز وقتی عده ای وارد صحن مطهر علی بن موسی الرضا علیه الصلاه والسلام می شوند خود را به زمین می اندازند و دویست متر راه را به طور سینه خیز می پیماند تا خود را به حرم برسانند! آیا این كار درستی است نه ; این كار غلط است . اصلا اهانت به دین و زیارت است . چه كسی چنین بدعتهایی را بین مردم رواج می دهد؟ نكند این هم كار دشمن باشد ! اینها را به مردم بگویید و ذهنها را روشن كنید.

*
كسی كه با مسائل كشور شوروی سابق و این بخشی كه شیعه‏نشین است - جمهوری آذربایجان - آشنا بود، می‏گفت: آن وقتی كه كمونیستها بر منطقه آذربایجان شوروی سابق مسلط شدند، همه آثار اسلامی را از آن ‏جا محو كردند؛ مثلاً مساجد را به انبار تبدیل كردند؛ سالنهای دینی و حسینیه‏ها را به چیزهای دیگری تبدیل كردند و هیچ نشانه‌ایی از اسلام و دین و تشیع باقی نگذاشتند؛ فقط یك چیز را اجازه دادند و آن «قمهزدن» بود! دستورالعمل رؤسای كمونیستی به زیردستان خودشان این بود كه مسلمانان حق ندارند نماز

بخوانند؛ نماز جماعت برگزار كنند؛ قرآن بخوانند؛ عزاداری كنند؛ هیچ کار دینی نباید بكنند؛ اما اجازه دارند كه قمه بزنند! چرا؟ چون خود قمهزدن، برای آنها یك وسیله تبلیغ بر ضد دین و بر ضد تشیع بود!

بنابراین، گاهی دشمن از بعضی چیزها این‏گونه علیه دین استفاده می‌کند. هر جا خرافات به میان بیاید، دینِ خالص بدنام خواهد شد.

آنچه از قول مراجع سلف (رحمة الله علیهم) نقل شده است، بیش از این نیست که اگر این کار ضرر معتنیبه ندارد جایز است؟ آیا سبک کردن شیعه در افکار جهانیان ضرر معتنیبه نیست؟ آیا مخدوش کردن محبت و عشق شیعیان به خاندان مظلوم پیامبر (صلی ‌الله ‌علیه‌ و آله) و به خصوص شیفتگی بی‌ حد و حصر آنان به سالار شهیدان (علیه‌السلام) را بد جلوه دادن، ضرر نیست؟ کدام ضرر از این بالاتر است؟

*
علمای سلف دستشان بسته بود و نمی‌توانستند بگویند «این ‌کار، غلط و خلاف است امروز روز حاکمیت اسلام و روز جلوه‌ اسلام است.

*
شیعه‌ محّب و مخلصی که در روز عاشورا با قمه سر و روی خود و حتی کودکان خردسال خود را خونین می‌کند، آیا راضی است که با این عمل خود در روزگاری که هزاران چشم عیب‌جو و هزاران زبان بدگو، در پی بد معرفی کردن اسلام و تشیع است، عمل او را مستمسک دشمنی خود قرار بدهد؟ آیا راضی است که با تظاهر به این عمل، خون ده‌ها هزار جوان بسیجیصفت عاشق را که برای آبرو دادن به اسلام و تشیع و نظام جمهوری اسلامی بر زمین ریخته شده است، ضایع سازد؟

*
یک وقتی ما راجع به تظاهرات قمه‌زنی مطلبی را گفتیم، از گوشه‌ و کنار صدا بلند شد که با عزاداری امام حسین علیه‌السلام مخالف است؛ نه خیر! این مخالفت با عزاداری نیست ؛ بلکه مخالفت با ضایع کردن عزاداری امام حسین علیه‌السلام است.

در پایان تعدادی از تصاویر این اعمال زشت را كه خود نیز راضی به انتشار آنها نیستم جهت ملاحضه و قضاوت شما عزیزان درج كرده ام.

منبع: عصرایران


 

 http://www.narestan.ir/uploaded/N_8901.jpg


درباره وبلاگ

من از یک راه طی شده با شما حرف میزنم . من هم به شبهای شعر و گالری های نقاشی رفته ام.موسیقی کلاسیک گوش داده ام. ساعتها از وقتم را به مباحثات بیهوده درباره چیزهایی كه نمی‌دانستم گذرانده‌ام. من هم سال‌ها با جلوه فروشی و تظاهر به دانایی بسیار زیسته‌ام. ریش پروفسوری و سبیل نیچه‌ای گذاشته‌ام و كتاب «انسان تك ساختی» هربرت ماركوز را -بی‌آنكه آن زمان خوانده باشم‌اش- طوری دست گرفته‌ام كه دیگران جلد آن را ببینند و پیش خودشان بگویند:«عجب فلانی چه كتاب هایی می‌خواند، معلوم است كه خیلی می‌فهمد.»... اما بعد خوشبختانه زندگی مرا به راهی كشانده است كه ناچارشده‌ام رودربایستی را نخست با خودم و سپس با دیگران كنار بگذارم و عمیقاً بپذیرم كه«تظاهر به دانایی» هرگز جایگزین «دانایی» نمی‌شود، و حتی از این بالاتر دانایی نیز با «تحصیل فلسفه» حاصل نمی‌آید. باید در جست و جوی حقیقت بود و این متاعی است كه هركس براستی طالبش باشد، آن را خواهد یافت، و در نزد خویش نیز خواهد یافت. و حالا از یك راه طی شده با شما حرف می‌زنم. حقیر هرچه آموخته‌ام از خارج دانشگاه است.
(به نقل از سید مرتضی آوینی)
پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
ATOM
جستجو
آخرین مطالب
به مناسبت هفته دفاع مقدس
شیعه تنوری
این كجا و آن كجا
بهار انسان را به یاد قیامت می‌اندازد
مردی كه در برابر هیچ كس زانو نزد
ادب اصیل ایرانی
نجوایی عاشورایی از آقا مرتضی
فداییان عاشورایی
هنرنمایی با برگهای پاییزی
یادی از مبارزی هزار چهره و نستوه
آرشیو
مهر 1393
شهریور 1392
اردیبهشت 1392
اسفند 1391
دی 1391
آذر 1391
آبان 1391
موضوعات
عمومی
حوزه رسانه
نبرد سایبری
گزارش تصویری
با شهدا
دانشجویی
روابط عمومی
دانش ارتباطات
سیاسی
فرهنگی
اجتماعی
نویسندگان
دیده بان
پیوند ها
دفتر مقام معظم رهبری
موسسه راهبردی دیده بان
مركز تحقیقات استراتژیك
پایگاه اطلاع رسانی دیده بان
مركز مطالعات راهبردی
مركز مطالعات جامعه و امنیت
مركز بررسی های دكترینال
سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
مهندسی فرهنگی
فرهنگ شناسی
بنیاد اندیشه اسلامی
پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
پژوهشكده مطالعات فرهنگی و اجتماعی
پژوهشكده مطالعات راهبردی
پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات
دفتر مطالعات و توسعه رسانه ها
مجله مسائل اجتماعی ایران
ماهنامه مدیریت ارتباطات
دانشگاه و فرهنگ
باشگاه پژوهشگران دانشجو
شورای عالی انقلاب فرهنگی
مركز تحقیقات همشهری
مدرسه همشهری
مؤسسه فرهنگی تبیان
دانشگاه جامع علمی كاربردی
رسانه نیوز
باشگاه اندیشه
سایت عملیات روانی
روان پژوه
كانون تحقیقات كاربردی خیبر
بهجو
جامعه شناسی ایران
جامعه شناسی
روانشناسی جامعه
گرداب
میراث فرهنگی
لینك زن
گروه سایبری ترویج عفاف و حجاب
نشریه الكترونیك دختران
انسان شناسی و فرهنگ
فردانیوز
تابناك
سایت عكاسی
ساجد
سازمان مطالعه و تدوین كتب علوم انسانی
وبنا
پیوندهای روزانه
شهید مطهری
شهید آوینی
شهید چمران
شهید بهشتی
دكتر عماد افروغ
استاد حسین انصاریان
آموزش حرفه ای فتوشاپ
دانلود جدیدترین فیلم ها،موزیک ویدئوها و نرم افزارها
نهج البلاغه
شهاب مرادی
دكتر شریعتی
بانك لینك های فارسی
صفحات جانبی
هل من محیص؟
هیس دخترها فریاد نمی زنند
توماس آکویناس
در سوگ شهر استخر و مردم دلاور آن
جیکاک ، توطئه از نوع انگلیسی
مروری بر زندگی الیور كرامول
یلدا
راز عدد 20
مردی برای تمام فصول
طاق گرا
مقالات محمد مطهری
تصاویر: منادیان وحدت، شرف و آزادگی
بیلبوردهای مهیج با طراحی خلاقانه (تصویری)
متن کامل خطبه های نماز جمعه 29 خرداد 1388 رهبرانقلاب (خطبه اول)
(خطبه دوم)قسمت الف
(خطبه دوم)قسمت ب
ریحان
نوشته ای از «شهید سید مرتضی آوینی» درباره «ابراهیم حاتمی كیا»
نامه‌ای به دوست زمان جنگ
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


دریافت كد ساعت