دیده بان بیدار
كجاست آنكه ریسمان دروغ و افتراء را قطع خواهد كرد؟
دام سازمانهای جاسوسی در اینترنت
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 4 آذر 1388 توسط دیده بان | نظرات ()
طبقه بندی: نبرد سایبری، 

جاسوسی اینترنتی موساد و سیا


اینترنت با وجود نكات مثبت، جنبه های منفی زیادی نیز دارد و برخلاف آنچه گفته می شود كه اینترنت عامل تبلور آزادی شخصی و دموكراسی فرد در گروه است، در بسیاری موارد انسان را به دام سازمان های جاسوسی می اندازد. لذا اصطلاح دهكده جهانی این بار از طریق اینترنت به منصه ظهور رسیده و باعث شده بسیاری افراد در ملت های فقیر و دچار چالش های سیاسی، ناخواسته به وطنشان خیانت كنند.

روزنامه »لوسوار» چاپ بلژیك در روزهای اخیر مطالب عجیب و غریبی درباره استخدام جاسوس توسط سازمان های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی و آمریكا از طریق اینترنت منتشر كرد.

براساس این مطالب، افرادی كه استخدام می شوند نمی دانند كه دست به چه كار خطرناكی می زنند. آنها برای گذران وقت و حرف زدن با دیگران اینترنت را می گشایند امری كه در نظر بسیار ساده و پیش پا افتاده است، اما نمی دانند كه این دستگاه یكی از محورهای اصلی كسب اطلاعات توسط سیا و موساد است، زیرا این سازمان ها به راحتی می توانند از این طریق رفتارهای عرب تبارها به ویژه جوانان را كه 70درصد امت عربی را تشكیل می دهند، كنترل كرده و زیر نظر قراردهند.


اینترنت با وجود نكات مثبت، جنبه های منفی زیادی نیز دارد و برخلاف آنچه گفته می شود كه اینترنت عامل تبلور آزادی شخصی و دموكراسی فرد در گروه است، در بسیاری موارد انسان را به دام سازمان های جاسوسی می اندازد. لذا اصطلاح دهكده جهانی این بار از طریق اینترنت به منصه ظهور رسیده و باعث شده بسیاری افراد در ملت های فقیر و دچار چالش های سیاسی، ناخواسته به وطنشان خیانت كنند.


در سال1998 میلادی «موشه آهارون» افسر سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی با همتای آمریكایی خود در مقر سازمان جاسوسی آمریكا (سیا) دیدار كرد. این دیدار عادی نبود، بلكه طرف آمریكایی در آن كوشید به اطلاعات لجستیكی از كشورهای به اصطلاح محور شرارت و كشورهای مشابه كه معمولاً موساد آن را به آمریكایی ها ارائه می دهد، دست یابد. اما طرف اسرائیلی در جست وجوی حمایت لجستیكی غیراطلاعاتی بود و برای تأسیس یك دفتر در امور امنیتی عربی نیاز به حمایت مادی داشت.

لازم به یادآوری است كه آهارون در ترور شخصیت های فلسطینی در تركیه، نایروبی، ساحل عاج، تونس، یوگسلاوی سابق، اسپانیا و ایتالیا دست داشته است.


هدف او ایجاد یك مركز جاسوسی ثابت و متحرك از طریق اینترنت بود. این امر برای آمریكایی ها عجیب بود چه اینكه اسرائیل برای موفقیت این طرح نیازمند كمك ماهواره ها و پست الكترونیكی آمریكا بود كه در تمام زمینه ها از چت استفاده می كند یعنی شیوه ای كه بسیار مورد توجه كشورهای جهان سوم قرار دارد.

در اول مه 2002 میلادی روزنامه »تایمز» برای اولین بار از وجود یك شبكه جاسوسی برای استخدام مزدور كه روانشناسان زبده در آن اطلاعات مختلف را جمع آوری می كنند خبر داد.

این روند شباهت زیادی به فیلم های هالیوودی دارد، اما این بار همه چیز واقعی است، زیرا این دفتر به طور عملی در سال 2001 میلادی زیر نظر افسران سازمان جاسوسی رژیم اشغالگر قدس و شخص موشه آهارون تشكیل شد. در این طرح افسران سیا نیز به یاری اسرائیلی ها شتافتند و همه چیز در راستای تحقق یك هدف قرارگرفت: استخدام جاسوسان جوان برای خدمت به اسرائیل بزرگ!.


آنچه در مجله «لومگزین دیسراییل» در فرانسه منتشر شد، برای بسیاری غافلگیركننده بود، زیرا جزئیات پرونده های سری را فاش كرد كه از منابع موثق در اسرائیل جمع آوری شده بود. امری كه خشم سفیر رژیم صهیونیستی در فرانسه علیه این مجله یهودی را برانگیخت.

»
جرالدنیرو» جامعه شناس، متخصص در رفتارهای بشری در دانشگاه «لوروا»ی بلژیك و استاد روانشناسی دانشگاه »بروونس» فرانسه و مؤلف كتاب «مخاطر اینترنت» در این باره می گوید:


این شبكه در مه 2001 میلادی كشف شد و عبارت است از مجموعه شبكه هایی كه توسط روانشناسان اسرائیل اداره می شود ومأموریت آنها جذب جوانان كشورهای جهان سوم به ویژه كشورهای درگیر در جنگ اعراب و اسرائیل و كشورهای آمریكای جنوبی مانند ونزوئلا و نیكاراگوا می باشد. در این شیوه سعی بر آن است كه از افراد مخالف با حكومت خود و یا افراد عادی استفاده شود كه گرایش های سیاسی ندارند اما قادرند اطلاعات خوبی درباره اماكن و اوضاع ارائه دهند.

وی افزود: در حقیقت هر فردی كه برای گذراندن اوقات فراعت و رفع نیازهای روحی خود قدرت استفاده از اینترنت را دارد جاسوسی ممتاز به شمار می آید. زیرا سایت هایی كه مورد توجه جوانان است گستره زیادی برای گفت وگو در اختیار آنها قرار می دهد.


نكته بسیار مهم دیگر در زمینه استفاده از اینترنت آن است كه متكلم می تواند سخنان خود را در خفای كامل بگوید و از اسم مستعار یا كد استفاده كند، كه این امر آزادی بیشتری به وی می بخشد.

از سوی دیگر، سخن گفتن با جنس مخالف و یافتن آن برای گفت وگو امری دلپذیر برای بسیاری از جوانان است، امری كه جاسوسی را برای افسران اطلاعات به ویژه در مناطق حساس دنیا آسان می سازد. بزرگترین ویژگی كاربران اینترنتی نیاز آنها به گفت وگوست. افرادی كه چت می كنند عمدتاً با مشكل بیكاری، مشكلات فكری و عقده های روحی و روانی مواجهند و برای گذران وقت در جست وجوی افراد همفكر یا كسانی هستند كه با آنها درددل كنند.


برخی از این كاربران بر این گمانند كه سخن گفتن از مسائل جنسی، شبهه سیاسی بودن را از آنها می زداید و به اصطلاح باعث می شود تا كاری به سیاست نداشته باشند، در حالی كه نمی دانند گفت وگوی جنسی یكی از خطرناكترین ابزارهای كشف درون انسان و نقاط ضعف می باشد كه یافتن آن در گفت وگوهای عادی دشوار است.

دكتر »ماری سیگال» نیز درباره اصطلاح جاسوسی اینترنتی می گوید: «آمریكایی ها پیش از حمله به عراق كوشیدند تا از طریق اینترنت به درون شخصیت مردم عراق پی برده و به اصطلاح، شمار بیشتری از آنها را جذب كنند. از نظر علمی جمع آوری اطلاعات كار پیچیده ای به شمار نمی رود و بسیار آسان تر از گذشته است.

در 20سال گذشته جذب مزدور به صورت مستقیم صورت می گرفت اما در حال حاضر چنین اشخاصی آماده اند و می توان به طور غیرمستقیم با افراد به تبادل نظر پرداخت و اسرار و اطلاعاتش را تخلیه كرد.

»
ویلیام اسمیت» از افسران اطلاعاتی آمریكا كه در دوران جنگ سرد جاسوس بود، در كتاب خود با عنوان »اسرار غیرخصوصی» از استخدام بسیار آسان جوانان بیكار آمریكای لاتین برای نوشتن گزارش از اوضاع جاری كشورشان سخن گفت.

در فصل ششم كتاب آمده است: یكی از جوانان مخالف نظام كشورش در آمریكایی جنوبی در چت با یك افسر زن در سازمان جاسوسی گفت كه در میان مردم شایع شده است كه قیمت بنزین و برخی مواد غذایی در روزهای آینده افزایش خواهد یافت.


افسر اطلاعات پرسید: اما در دنیا هر روز قیمت ها افزایش می یابد؟ جوان پاسخ داد: شوخی می كنی. این بار مردم قیام می كنند و علیه نظام دست به انقلاب می زنند.


این اطلاعات ساده ولی مهم نشان داد كه قیمت ها بالا نخواهد رفت، بلكه طرف های خارجی آن را افزایش خواهند داد تا مردم دست به شورش زده و همه جا را ناامنی و هرج و مرج فراگیرد.

همین شیوه نیز در گرجستان و سایر جمهوری های شوروی سابق كه اخیراً دچار انقلاب های رنگی شدند، پیاده شد.


اینترنت فقط پنجره ای رو به جهان نیست، بلكه ابزاری خطرناك برای ورود به خصوصیات شخصیتی دیگران و استفاده از این افراد برای اهداف جاسوسی نظامی نیز می باشد. سن افرادی كه از اینترنت استفاده می كنند معمولاً بین 6تا 30سال است. لذا باید به یك نكته بسیار مهم توجه داشت. اینترنت عاملی است كه باعث می شود فرد بدون آنكه صندلی اش را ترك كند واشنگتن و دهلی نو را با هم ببیند. این یك دستاورد بسیار بزرگ علمی و تكنولوژیك است، اما نتایج منفی نیز دارد زیرا سوءاستفاده از این شبكه عریض و طویل منجر به آن می شود كه اینترنت خود به عاملی برای ایجاد خلاء تبدیل شده و فرد پیوسته برای گفت وگو از طریق آن احساس نیاز كند، بدون آنكه بداند چرا باید از طریق این وسیله سخن بگوید.


در این میان دكتر «جرالدنیرو» معتقد است: از ما می خواهند كه درباره اوضاع جاری در كشورهای مختلف سخن بگوییم امری كه نمی توانیم به هیچ عنوان آن را از وضعیتی شخصی افراد جدا كنیم. افرادی كه احساس یأس و ناامیدی كرده و خود را تحت فشار می بینند. لذا این افراد بهترین راه را گفت وگوی پنهانی می دانند تا اندكی از فشارهای خود را تخلیه سازد.

چت و آشنایی از طریق آن عبارتست از زمینه ای كه برای فرد هموار می شود تا برای اولین بار بتواند حرف بزند و گوش كند. لذا جزئی ترین اطلاعات نیز مهم است و باید تمام اطلاعات از طریق بازی با روحیه فرد جمع آوری شود. بدین سبب «دان شاتسكی» روزنامه نگار و افسر سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی بر استفاده از جوانان حرف بزند و جنس مخالف به ویژه جنس لطیف را بشناسد، لذا در جاسوسی اینترنتی از افسران زن استفاده می شود. روزنامه»لوموند» چاپ فرانسه، در 27مه (اردیبهشت) 2002 میلادی مقاله ای درباره جنگ اینترنتی منتشر كرد كه از 20سال قبل آغاز شد و از زمان حوادث 11سپتامبر 2001 گسترش یافت، به گونه ای كه جنگ اطلاعاتی به جنگ ویرانگری تبدیل شد كه هدف اصلی آن قبضه كردن بازار اینترنت است، بدین سبب 58درصد از سایت های اینترنتی از سوی سازمان های متحده آمریكا، رژیم صهیونیستی، انگلیس، آلمان، فرانسه و ایتالیا مورد استفاده قرارمی گیرد.


هدف این سایت ها آن نیست كه جوانان دنیا را كشف كرده و یا فاصله میان كشورهای جهان كوتاه شود بلكه هدف، جنگی تازه علیه كشورهای جهان سوم به ویژه كشورهای عربی و اسلامی است كه جنگ علیه تروریسم نامیده می شود.


با كمال تأسف در حال حاضر در رسانه های گروهی غرب اینگونه تبلیغ می شود كه تروریسم ناشی از آن است كه فقرا چشم دیدن پیشرفت و توسعه غرب و نظام سرمایه داری آن را ندارند، بدین سبب دیدگاه این رسانه ها به كشورهای جنوب به ویژه از دهه70 قرن بیستم به بعد، پیوسته دیدگاهی تهاجمی بوده است.


مجله «لاترببیون» چاپ فرانسه، در این باره نوشت: «آدون وردان» كه پایگاه اینترنتی خود را »جوانان آزاد» نامگذاری كرده است، در سال2003 میلادی موفق به جذب بیش از 10میلیون نفر شد. در این سایت میلیون ها جوان خشم و نارضایتی خود را از دولت های خود ابراز كردند. همچنین، برخی افسران نیز كه گمان می كردند با برملا كردن اسرار نظامی بی نهایت مهم و خطرناك كاری انسانی برای رهایی ملت خود از به اصطلاح چنگال رژیمشان انجام می دهند، نیز در همین دام افتادند.


لازم به یادآوری است كه رژیم صهیونیستی در دهه های 60و 70 قرن گذشته میلیون ها دلار برای آموزش مزدور هزینه كرد. امری كه اینك به شكل جاسوسی اینترنتی درآمده است. افرادی كه وارد چنین شبكه هایی می شوند، نمی دانند كه اسرار كشورشان را فروخته و خیانت می كنند و قربانی گفت وگویی ناپاك شده و می شوند.


متأسفانه در حال حاضر جلوگیری از بلای چت بسیار دشوار و غیرممكن است، آنهم در جهانی كه میلیون ها جوان در جست وجوی جنس مخالف و گفت وگوی عاشقانه با آن هستند و می خواهند عقده های روحی و روانی خود را تخلیه كنند. اما باید توجه داشت كه فقط جوانان در معرض خطر قرارندارند، بلكه تمام اقشار دیگر مانند پزشك، مهندس و كارمندان و نظامیان نیز هر لحظه ممكن است در چنین دامی بیفتند.


برگرفته از سایت باشگاه اندیشه

منبع: روزنامه - کیهان - به نقل از نداءالقدس

 درباره وبلاگ

من از یک راه طی شده با شما حرف میزنم . من هم به شبهای شعر و گالری های نقاشی رفته ام.موسیقی کلاسیک گوش داده ام. ساعتها از وقتم را به مباحثات بیهوده درباره چیزهایی كه نمی‌دانستم گذرانده‌ام. من هم سال‌ها با جلوه فروشی و تظاهر به دانایی بسیار زیسته‌ام. ریش پروفسوری و سبیل نیچه‌ای گذاشته‌ام و كتاب «انسان تك ساختی» هربرت ماركوز را -بی‌آنكه آن زمان خوانده باشم‌اش- طوری دست گرفته‌ام كه دیگران جلد آن را ببینند و پیش خودشان بگویند:«عجب فلانی چه كتاب هایی می‌خواند، معلوم است كه خیلی می‌فهمد.»... اما بعد خوشبختانه زندگی مرا به راهی كشانده است كه ناچارشده‌ام رودربایستی را نخست با خودم و سپس با دیگران كنار بگذارم و عمیقاً بپذیرم كه«تظاهر به دانایی» هرگز جایگزین «دانایی» نمی‌شود، و حتی از این بالاتر دانایی نیز با «تحصیل فلسفه» حاصل نمی‌آید. باید در جست و جوی حقیقت بود و این متاعی است كه هركس براستی طالبش باشد، آن را خواهد یافت، و در نزد خویش نیز خواهد یافت. و حالا از یك راه طی شده با شما حرف می‌زنم. حقیر هرچه آموخته‌ام از خارج دانشگاه است.
(به نقل از سید مرتضی آوینی)
پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
ATOM
جستجو
آخرین مطالب
به مناسبت هفته دفاع مقدس
شیعه تنوری
این كجا و آن كجا
بهار انسان را به یاد قیامت می‌اندازد
مردی كه در برابر هیچ كس زانو نزد
ادب اصیل ایرانی
نجوایی عاشورایی از آقا مرتضی
فداییان عاشورایی
هنرنمایی با برگهای پاییزی
یادی از مبارزی هزار چهره و نستوه
آرشیو
مهر 1393
شهریور 1392
اردیبهشت 1392
اسفند 1391
دی 1391
آذر 1391
آبان 1391
موضوعات
عمومی
حوزه رسانه
نبرد سایبری
گزارش تصویری
با شهدا
دانشجویی
روابط عمومی
دانش ارتباطات
سیاسی
فرهنگی
اجتماعی
نویسندگان
دیده بان
پیوند ها
دفتر مقام معظم رهبری
موسسه راهبردی دیده بان
مركز تحقیقات استراتژیك
پایگاه اطلاع رسانی دیده بان
مركز مطالعات راهبردی
مركز مطالعات جامعه و امنیت
مركز بررسی های دكترینال
سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
مهندسی فرهنگی
فرهنگ شناسی
بنیاد اندیشه اسلامی
پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
پژوهشكده مطالعات فرهنگی و اجتماعی
پژوهشكده مطالعات راهبردی
پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات
دفتر مطالعات و توسعه رسانه ها
مجله مسائل اجتماعی ایران
ماهنامه مدیریت ارتباطات
دانشگاه و فرهنگ
باشگاه پژوهشگران دانشجو
شورای عالی انقلاب فرهنگی
مركز تحقیقات همشهری
مدرسه همشهری
مؤسسه فرهنگی تبیان
دانشگاه جامع علمی كاربردی
رسانه نیوز
باشگاه اندیشه
سایت عملیات روانی
روان پژوه
كانون تحقیقات كاربردی خیبر
بهجو
جامعه شناسی ایران
جامعه شناسی
روانشناسی جامعه
گرداب
میراث فرهنگی
لینك زن
گروه سایبری ترویج عفاف و حجاب
نشریه الكترونیك دختران
انسان شناسی و فرهنگ
فردانیوز
تابناك
سایت عكاسی
ساجد
سازمان مطالعه و تدوین كتب علوم انسانی
وبنا
پیوندهای روزانه
شهید مطهری
شهید آوینی
شهید چمران
شهید بهشتی
دكتر عماد افروغ
استاد حسین انصاریان
آموزش حرفه ای فتوشاپ
دانلود جدیدترین فیلم ها،موزیک ویدئوها و نرم افزارها
نهج البلاغه
شهاب مرادی
دكتر شریعتی
بانك لینك های فارسی
صفحات جانبی
هل من محیص؟
هیس دخترها فریاد نمی زنند
توماس آکویناس
در سوگ شهر استخر و مردم دلاور آن
جیکاک ، توطئه از نوع انگلیسی
مروری بر زندگی الیور كرامول
یلدا
راز عدد 20
مردی برای تمام فصول
طاق گرا
مقالات محمد مطهری
تصاویر: منادیان وحدت، شرف و آزادگی
بیلبوردهای مهیج با طراحی خلاقانه (تصویری)
متن کامل خطبه های نماز جمعه 29 خرداد 1388 رهبرانقلاب (خطبه اول)
(خطبه دوم)قسمت الف
(خطبه دوم)قسمت ب
ریحان
نوشته ای از «شهید سید مرتضی آوینی» درباره «ابراهیم حاتمی كیا»
نامه‌ای به دوست زمان جنگ
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


دریافت كد ساعت
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات